74LVC14ATTR
- Mfr.Part #
- 74LVC14ATTR
- Manufacturer
- STMicroelectronics
- Package/Case
- Datasheet
74LVC14ATTR
- Description
- IC INVERTER 6CH 1-INP 14TSSOP
- Stock
- 47
- Quality
- Manufacturer :
- STMicroelectronics
- Product Category :
- Gates and Inverters
- Current - Output High, Low :
- 24mA, 24mA
- Current - Quiescent (Max) :
- 10 µA
- Features :
- Logic Level - High :
- 1.4V ~ 2.2V
- Logic Level - Low :
- 0.3V ~ 0.8V
- Logic Type :
- Inverter
- Max Propagation Delay @ V, Max CL :
- 6.4ns @ 3.3V, 50pF
- Number of Circuits :
- 6
- Number of Inputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Product Status :
- Obsolete
- Supplier Device Package :
- 14-TSSOP
- Voltage - Supply :
- 1.65V ~ 3.6V